To snad není pravda. Moje první reakce při vstupu do stavby rodinného domu, kde mám dnes instalovat topné kabely pro vytápění. Včera mi zákazník volal, že můžu přijet montovat. „Vše je řádně připravené“ ale opak byl pravdou.
Tepelná izolace (polystyrénové desky), byly na křivé základové desce poházené a do mezer mezi nimi, bych strčil ruku. Marně hledám přichystané chránící trubice pro protažení studeného konce topného kabelu a teplotního čidla do podlahy. Měly by ústit ve výšce tepelné izolace. Bohužel jsou až pod tepelnou izolací a zničené (pošlapané, nebo spálené plamenem při pokládání hydroizolace). Nezbývá mi nic jiného než chráničky vysekat a nastavit podle potřeby.
V koupelně, vede přes celou místnost plastová trubka s odpadem. Pracovníci, kteří pokládali tepelnou izolaci, se pravděpodobně nechtěli zdržovat vyřezáváním polystyrénu okolo kanalizační trubky. Celou drážku tak vysypali mokrým pískem! Dotazoval jsem se zákazníka, co s tím budeme dělat? Dostalo se mi odpovědi, že je to dobrý, že není čas a ať tedy začnu pokládat hliníkovou folii a topné kabely. Toto jsou poměrně dost časté závady (špatně provedené detaily) objevující se na stavbách všech typů.
Tepelně izolační desky je ideální pokládat ve dvou vrstvách. Tloušťku spodní desky zvolit nejlépe podle nejvyšší překážky v podlaze (svazky instalačních kabelů, vodovodní a odpadní trubky). Desky klademe na těsno, od zdí k překážkám.
Vzniklý prostor se svazkem kabelů vypěníme polyuretanovou montážní pěnou a položíme na něj druhou izolační desku. Expandující pěna nám krásně vyplní dutý prostor okolo již zmíněných překážek a zachová se tak celistvost tepelné izolace podlahy.
Na rovně provedenou základovou desku se snadno zakládají obvodové zdi a příčky. Tepelná izolace položená na rovnou základovou desku bude taky rovná a samonivelační hmota, kterou zalijeme topné kabely, bude ve stejné tloušťce po celé ploše. Pokud je vše již od začátku křivé, tak je to zpravidla zákazník, který bude platit nad spotřeby různých materiálu a celá realizace stavby domu se tak prodraží.
Další důležitá věc, kterou by si měl zákazník uvědomit, že při projektování domu, jsou navrženy materiály, ze kterých bude stavba zhotovena a taky jednotlivé detaily provedení. V technické zprávě a na energetickém štítku je uvedená tepelná ztráta objektu a předpokládaná spotřeba energií. Budou tak deklarovány tepelně-izolační vlastnosti budovy.
Špatně položená tepelná izolace s mezerami a drážkami vysypanými mokrým pískem, tak degraduje tepelnou izolaci stavby a opět to bude zákazník, který bude v budoucnu platit vice za energie, než bylo deklarováno výpočty projektanta.